Pulbervärvimine

Pulbervärvi kasutatakse suuremosalt metalli värvimiseks.
Pulbervärv on lahustitevaba pulbriline segu mis koosneb vaigust, kõvendist, värvipigmendist, täiteainest ja lisanditest.

Enim kasutatakse polüester, epoksüd ja nende kahe segu baasil valmistatud pulbreid. Lisandite abil saavutatakse aga erinevaid pinnaefekte ja läikivuse astmeid (läikivast matini, “samet”, ”liivapaber”, “apelsinikoor”, “metallik”, “vasarlakk”, “krokodillinahk” jne) Erinevalt vedelvärvidest valmistatakse pulbervärvid tehases juba lõplikul kujul kasutamiseks. Seega puudub võimalus muuta pulbrite värvitooni, -läiget ja-struktuuri. Nimetatud põhjusel kasutatakse pulbervärvide valikul väiksema-mahulist RAL värvikataloogi.
Tehnoloogia – pulbervärvimine nõuab spetsiaalseid värvimise seadmeid, et kanda pulber detaili pinnale ning seejärel kuumutada umbes 20 minutit 200 C juures. Pulbrit pihustatakse elektriväljas kas elektristaatilise või tribomaatilise värvipüstoliga ning seejärel kuumutatakse ahjus. Peale jahtumist on värv metalli külge paakunud ning värvikiht on saavutanud lõpliku tugevuse.

Parima tulemuse andmiseks tuleks detailid eelnevalt puhastada liiva- või klaaskuulpritsiga.
 

Eelised:
– ei kulu aega värvi kuivamisele
– väga ühtlane värvikiht ka kõige keerukamade detailide värvimisel, sest elektrivälja mõjul tungivad värviosakesed kõikjale metalli pinnale
– puudub oht nn. “värv jookseb”
– värvitud pinna kvaliteet ja atraktiivsus
– minimaalne värvikadu
– keskkonnasõbralikkus (pulbervärvid ei sisalda mürgiseid lahusteid, värvipigmendid on raskemetallidevabad, vähesed tekkivad jäätmed on ohutumad tavaolmejäätmetest)


Puudused:
– ei sobi roostes pindade katmiseks